Návšteva juhu Francúzska

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on skype
Skype
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
5 (100%) 3 votes

Nemáte ešte vybratú dovolenku na leto ? Skúste navštíviť vidiek na juhu Francúzska. Určite nebudete ľutovať.

Cez leto som sa rozhodol, že pôjdem na návštevu k tete, na juh Francúzska do okolia Toulon. Cesta autobusom bola veľmi náročná, pretože sme museli prejsť vyše 1000 km, aby sme dorazili do cieľa. Človek uvidel veľmi veľa krásnych miest ako Verona, Miláno, či všetky okolité prístavné mestá. 

Po zhruba 18 hodinách strávených v autobuse sme konečne dorazili na miesto, kde ma čakala teta. Hneď som sa poobzeral po okolí. Bolo nádherné slnečné počasie bez jediného obláčika na oblohe. 

Teta nebývala priamo v meste Toulone, ale na vidieku v provincií La Cardiére d´ Azur, blízko mesta Bandol. Bývali tu v starej vilke blízko hroznových polí. Táto vilka dýchala minulosťou a históriou, bola naprosto úžasná. Všade navôkol bolo cítiť vôňu viničov, kľud a čistotu. Oproti sa týčila na kopci malá dedinka s kostolíkom.

Navštívili sme tu rôzne čarovné miesta a úžasné pláže. Mestečko a pláž Bandol, nádherné pláže na La Ciotat, Sanary-sur-Mer, Saint-Cyr-sur-Mer, prístavné mesto s krásnymi pamiatkami Toulone, a mesto Aubagne. Na všetkých plážach ste mohli vyskúšať rôzne vodné športy, či naučiť sa surfovať. Samozrejme sme nevynechali malú dedinku s kostolíkom, ktorá sa nám týčila na kopci.

Pozrieť sme si boli na jeden kopec na jeho druhej strane ste mali krásny výhľad na celé okolie vidieka, aj samotné pláže. Na vrchole sa nachádzali rôzne športoviská (futbalové ihrisko, basketbalové ihrisko) a workout ihrisko, kde ste si skutočne dobre zašportovali na kondičke.

výhľad z vrchu kopca na celý vidiek
457913_article_photo_c988bww_900x

Toulon, ako som už spomínal ma uchvátil rôznymi pamiatkami. V prístave ste mohli vidieť množstvo lodí. Popri prístave sa zase nachádzali rôzne reštaurácie, či obchody so suvenírmi. Nachádza sa tu aj samotná taká menšia moslimská štvrť v ktorom sa nachádza výborné trhovisko. Výborné čerstvé potraviny, suveníry, oblečenie a ceny ste si vedeli ešte dohodnúť. Predavači Vás vždy slušne pozdravili. Pred začiatkom trhoviska sa nachádzalo množstvo malých okrúhlych stolov, pri ktorých sedeli samí muži. Bolo to celkom také nepríjemné, keďže ste šli stredom a ako sa hovorí všetci oči na Vás. Opýtal som sa tety pre zaujímavosť prečo sú tu neni žiadne ženy. Teta mi odpovedala, že moslimské ženy tu nemajú nárok si niekde takto sadnúť do podniku. Všetky ženy s deťmi ako som si neskôr všimol nakupovali na trhovisku.

457913_article_photo_b2i6sz5_900x
457913_article_photo_hibaa7y_900x
457913_article_photo_d7uo03x_900x

Na Sanary-sur-Mer sme chodili na piknik. Sadli ste si na obrovské skaly a v diaľke len samé more. Lepší oddych ste nezažili. Šum mora, ticho a v diaľke ,,nič,, neskutočný relax. K tomu ste si dopriali pripravené chlebíčky a vychladený nápoj. No čo Vám budem hovoriť ? Veď posúďte na fotkách nižšie. 🙂 

23621214_1271540396326179_1292055754421740439_n
457913_article_photo_rzczyki_900x
457913_article_photo_i7mkkap_900x

Pláže na La Ciotat, Saint-Cyr-sur-Mer sú také menšie pláže ale zato naozaj úchvatné. Saint-Cyr-sur-Mer ponúkajú veľké vlny a možnosť naučiť sa začiatkom surfovania. Na všetkých spomenutých plážach sa dajú vykonávať rôzne vodné športy. Nachádzajú sa tu aj posedenia. Všade je nádherná čistota. Navyše na La Ciotat nájdete večer trhy na ktorých si nakúpite všetky možné veci ako oblečenie, doplnky, suveníry, látky, živých umelcov. 

13680149_922116587935230_4240707935534929387_o

Najviac ma upútalo je to, že ľudia tu stále športujú. Ráno, na obed, večer ich stále vidíte behať, bicyklovať. Pre tých, ktorí by sa vybrali autom môžem povedať, že cesty sú hlavne na vidieku naozaj veľmi úzke. Skutočne je potrebné byť dobrým šoférom a byť stále v strehu, pretože niektorí vodiči sa pred Vás vtisnú v poslednej chvíli ! Ľudia si nedovolia moc chodiť cez cestu a aj na prechod si musíte počkať, či Vás pustia. Ak Vás pustia musíte zdvihnúť ruku a poďakovať. Na Laciote sa môžete zúčastniť aj pouličnej diskotéky, naučiť sa národný tanec, ktorý som skúšal aj ja sám. Je to na obrovskej ploche kde za seba a vedľa seba sa postavia ľudia (je jedno či mladí, starí, najmenší) a ako začne hrať hudba všetci naraz začnú tancovať.  

Čo môžeme v tejto destinácii skúsiť ? Ak sa rozhodnete pre vidiek (trošku ďalej od pláži – autom zhruba do 15 minút – podľa toho na ktorú pláž, po diaľnici to ide rýchlejšie) vyskúšať môžete skutočne kvalitné domáce vínko, domáci olivový chlebík. V Toulone majú rôzne domáce špeciality a na spomínanom trhu môžete vyskúšať rôzne variácie olív na veľa spôsobov. 

Zažil som v tejto destinácii skutočne veľa zážitkov a nádherné pláže. Ľudia sú úctiví a všade Vás pozdravia. Dorozumieť sa anglicky nie je najmenší problém. Obchody sú rovnaké ako u nás. Čo odporúčam je dobré ísť do tejto destinácie koncom júla a začiatkom augusta kedy vrcholia výpredaje. (Človek išiel s jedným kufrom a domov išiel s veľkou cestovnou kapsou ešte. 😀 Nakoľko trička mikiny za 2 eurá a pod. 🙂 ) Pre partie je možnosť objednať si malé vilky s kompletným vybavením, popri plážach. Takýto bol môj pohľad a zážitky z juhu Francúzska.

Nakoniec prikladám mapku pre orientovanie. 🙂

Viac fotiek nájdete na: Fotogaléria juhu Francúzska  

Marek

Marek

Volám sa Marek. Vyštudoval som Stavebnú fakultu. Zaujímam sa o fitness (tréningy, rady, tipy, strava), cestovanie a turistiku. Veľmi rád taktiež chodím na huby. Verím, že na mojom blogu nájdete veľa zaujímavých a nápomocných článkov.

Komentáre

Marek

Volám sa Marek. Vyštudoval som Stavebnú fakultu. Zaujímam sa o fitness (tréningy, rady, tipy, strava), cestovanie a turistiku. Veľmi rád taktiež chodím na huby. Verím, že na mojom blogu nájdete veľa zaujímavých a nápomocných článkov.

Najnovšie články

Kategórie

Sledujte nás

Akú svalovú partiu cvičíte najradšej ?

View Results

Loading ... Loading ...